Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN !
Siz değerli müşterilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketini Nereden Satın Alabilirim?
Bayinizden kullanılmamış ürününüzü satın alırken temin edebilirsiniz. Unutmayın Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet paketi sadece kullanılmamış ürünler için geçerlidir.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketi, Almış Olduğunuz Cep Telefonu İle Aynı Faturada Yer Almalıdır.Cep Telefonunuzun Ve Hizmet Paketinizin Tutarları Ve Seri Numaralarının Yazılmış Olduğuna Dikkat Etmelisiniz.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketini Ürünümü Aldıktan Sonra Temin Edebilirmiyim?
Maalesef alamazsınız. Ancak cep telefonu almış olduğunuz bayide ürün satışı mevcut değil ise firmamıza en geç 1 iş günü içerisinde ulaşarak ürün temini sağlayabilirsiniz.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketinin Aktivasyonunun Yapıldığına Emin Değilim!
Online İşlemler menüsü altından Aktivasyon Sorgula Sayfamızdan Cihazınıza Ait 15 Haneli İmei Numarası Girerek İşleminizden Emin Olabilirsiniz.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketinden,Fatura Sahibi Dışında Başka Kişiler Faydalanabilir mi?
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketi, Faturada Bilgileri Olan Cep Telefonu Dışında Başka Bir Cep Telefonuna Destek Vermeyeceği Gibi Yalnızca Fatura Sahibinin 1 Derece Yakınları Faydalanabilir.
Cepfacto Garanti Ötesi Hizmet Paketinin Hizmet Süresi Ne Kadardır?
Muhtelif marka modeldeki cep telefonları için fatura tarihi itibariyle ilk 1 yıl olup,1 defaya mahsus hizmet vermek şartıyla geçerlidir.Detaylı bilgi için hizmet paketi sözleşmemizi okuyunuz.
Cihazım Hasar Aldığında Ne Yapmalıyım?
Hasar Beyanı Oluştur linkinden hasar kaydı sayfamıza girerek online beyanınızı oluşturduktan sonra , onay sayfasında istenilen belgeler ile birlikte firmamıza kargo yolu ile ulaştırınız. Firmamız elden ürün kabulü ve gönderimi yapmamaktadır.